Kvaliteedijuhtimise tööriistade üldisest teemast korraks kõrval kaldudes mõtlesin nimetada kvaliteedijuhi olulisemad tööriistad. Asjad, mis peaksid olema lähedal või siis kiirelt hangitavad.
Nüüd siis top 5 tööriista, mis teevad kvaliteedijuhil töö tegemise ütlemata mõnusaks:
- Videokaamera. Mulle tundub, et teatud kohtades on videokaamera kasutamine märksa kasulikum kui stopperi kasutamine. Inimesed kalduvad olema kohmetud kaamera ees umbes 5 minutit aga kui sa näitad, mida sa filmid ja miks sa filmid, siis üldiselt käitutakse peale mõnngast eputamist päris loomulikult. Stopperiga selja taga seistes muutuvad inimesed ajapikku närviliseks ja see kindlasti mõjutab mõõtmistulemusi.
Ma ise kasutan Creative Vado kaamerat, mille viletsat pilti trumpab üle ainult tema absoluutselt mõtetu helikvaliteet. Samas see maksis 400 EEKi, pildi peal on detailid eristatavad ja see on kompaktne – pane kuhu tahad või kuhu vaja.
- Stopper. Mis on tsükliaeg? Kui kaua meil sellega praegu aega läheb? Kui suured on kõikumised?
Ma ise kasutan põhiliselt mobiiltelefoni stopperit, eriti siis kui ma tahan inimesi loomulikus tempos töötamas näha. Mobiiltelefoni käes hoides ei kahtlusta keegi, et sa midagi mõõdad.
- Tahvel ja vildikad. Võimalus tervele grupile midagi näidata või midagi koos üles märkida on ülioluline. Minu sõltuvus tahvlist ja vildikatest on sedavõrd suur, et ilma nendeta ma olen nagu ühe käega. Võimalus kuhugi kritseldada, see kiiresti maha kustutada ja uuesti teha on minu normaalse funktsioneerimise jaoks hädavajalik.
- Post-it notes. Head igaks elujuhtumiks – kas on vaja läbi viia ajurünnakut, teha esialgseid diagramme või protsessikirjeldusi – kollased märkmelehed on uskumatult multifunktsionaalsed.
- Clipboard + ruudulised A4 paberid + harilik pliiats. Taskuversioon tahvlist ja vildikast. Kui sa teed töökojas mingit parendusprojekti, siis on 1000 korda parem kogu protsess töö tegemise kohas ära teha. Parendusprotsessi käigus aga võib vaja minna protsess välja joonistada või siis lihtsalt mingite skeemide abil ennast üksteisele arusaadavaks teha. Väga hea kui seda saab teha sealsamas kohapeal, ilma et oleks vaja kuhugi minna.
Boonustööriist
Boonustööriistaks on pedomeeter ehk sammumõõtja. Sul on võimalus saada olulist tsükliaja lühendamist kui sul õnnestub töötaja vajadust liikuda vähendada. Sinu peamine abimees on siinkohal spageti diagramm (mmm… spagetid). Pedomeeter on see tööriist, millega fikseerida “enne” ja “pärast” seisud.
Esiviisikust väljajäänud
Enamuses organisatsioonides arvutita tööd teha ei saa. See ei ole võimalik. Miks ta esiviisikust välja jätta? Esiviisiku tööriistad on kasutatavad seal, kus väärtust luuakse – töö tegemise kohas. Teoreetiliselt on loomulikult võimalik ka arvutiga sinna minna, kuid minu arvates on see küllaltki tülikas ning põhilist tööd kasvõi näiteks protsesside kaardistamisel, ma arvutiga ei teeks.
Arvuti on üksnes selleks, et pärast tulemus ilusaks vormistada. Päris tööd teed sa paindlikumate asjadega.
Huvitav, kui palju muudab tahvelarvutite tulemine kvaliteedijuhtide tööd. Aplikatsioone, millega saab protsesse kaardistada on juba täna olemas. Kas see on parem kui vana hea harilik pliiats ja ruuduline paber? Eks elu näitab.
Lugesin selle blogi artikleid ning tundub asjalik. Ise olen mõelnud, et kui tähtsad on QMS software erinevad programmid, ise olen proovinud mõningaid free trial versioone ning minu meelest puudub kasutuslihtsus.
Kas kellegil on kogemusi?
Vaiko(Quote)
Väga hea küsimus. Mul on endal küllaltki sarnane kogemus erinevate “trial versioonidega”. Proovid mõnda aega ja kui tasuta eg läbi saab, siis jõuad äratundmisele, et elu pole ta sul lihtsamaks teinud. Ma mõtlesin, et toiduainetetööstuses on asi oluliselt teistmoodi – igasugused analüüsid ja mõõtmised toiduohutusega seoses, kuid paarist kohast, millest ma kuulnud olen, pidid asja kallal toimetama “tehnoloogid oma kaustikutega”.
Asi kisub ikka sinnakanti, et tehakse Excelis asi ära ja on kõigil peavalu vähem.
Kaarel(Quote)