Eric Krell väidab, et tootmise juhtivad eksperdid on väljunud harjumuspärasest töökojast-tehasest ning tegelevad nüüd:
- strateegiaga,
- tarneahelaga,
- müügi ja turundusega,
- riskide juhtimise ja regulatsioonide järgimisega,
- protsessi parendamisega,
- toote innovatsiooniga,
- jätkusuutlikkusega
- ja palju muuga.
Päris pikk maa sellest, kus kõiki kuluprobleeme üritati tootmises lahedada. Kuigi kvaliteedi ja tootlikkuse tõstmise vajadus tootmises ei ole kuhugi kadunud, siis sellest üksi jääb väheks.
Paar põnevamat tähelepanekut veel:
- Võitjad on need, kes on suutnud vähendada keerukust. Ma ei kujuta küll ette millise metoodikaga eristati keerukaid ja vähemkeerukaid ettevõtteid, kuid vähemkeerukad kasvasid 1,5 korda kiiremini. Viide oli igatahes Bain’i uuringule /peaks üles otsima/.
- Samasse kategooriasse läheb ka kliendi ootuste kasv – klient tahab rohkem omanäolist toodet. Tehnoloogia ju areneb, miks mitte? Üleminek modulaarsetele toodetele tundub üldiselt olevat hea idee.
- Tootmisettevõtted on muutunud oma lean six sigma üritustega natuke tagasihoidlikumaks. Üldiselt ei paisata enam mustvööde armeed (black belt – tavaliselt parendusprojekti juht) oma tootmisesse. Pigem valitakse võimekamaid tegelasi ja lastakse neil tegeleda kriitilisemate protsessidega. Lean six sigma on jätkuvalt aktuaalne, kuid paistab et nagu iga hea asjaga, tasub ka sellega piiri pidada.
- Suurenenud on nõudlus suurepildi IT teenuste järele. Ehk siis paremini tahetakse aru saada kuhu lähevad IT investeeringud ja kui palju neist tegelikult kasu on. Üritatakse ka kliendile anda parem ülevaade, millises tootmisetappis tema toode hetkel on.
- Keskkonna temaatika on vähemalt Ameerikas kõvasti survestatud teema. Eestis tõuseb elektrihind energiaturu avamisega. Kui tarbid täna vähe elektrit, siis see väga otseselt sind ei mõjuta. Küll aga mõjutab elektrihinna tõusu n.ö. sekundaarne hinnatõus – tõusevad nende kaupade hinnad, mille tootmiseks on vaja palju elektrit. Ühesõnaga puudutamata see sind ei jäta.
Ei midagi väga põrutavat, kuid natuke mõtlemisainet siiski on.