Kui 4500eurost koolitust pakutakse niisama, siis ei tasu ilma jääda.
Millega tegu ning kuidas seda enda kasuks kõige paremini ära kasutada?
Millega tegu?
Kogu kursust puudutav informatsioon ja ka õppematerjalid ning -videod on üliõpilasorganisatsiooni ESTIEM kodulehel: LINK ESTIEM’i kodulehel olevale Lean Six Sigma Green Belt kursusele.
Pika jutu kokkuvõte:
- ESTIEM ühendab tööstustehnoloogia üliõpilasi.
- Alguses tutvustas Gregory H. Watson ESTIEM’i organiseerunud üliõpilastele kvaliteedijuhtimise maailma ja rääkis tööstusinseneri tööst laiemalt.
- Üliõpilastel tekkis idee Lean Six Sigma Green Belt taseme kursuse loomiseks. Ja nad tegid selle ära.
- Kursuse arhitektuur ja toimimine ESTIEM’is näeb välja selline:
- Greg lindistas loengud;
- Greg koolitas koolitajad (Lean Six Sigma Black Belt’i tasemele);
- Kursused organiseeriti ESTIEM’is olijatele üle kogu Euroopa (praeguseks on see 30 ülikooli programmis);
- Koolitajad kasutavad Gregi videoloenguid ja täiendavad neid oma harjutustega.
- Sertifikaadi saamiseks pidi iga osaleja leidma praktika- või töökoha ning tegema parendusprojekti.
- Uusi koolitajaid pole enam Greg välja õpetanud, vaid seda on teinud esimese põlvkonna koolitajad. Süsteem on jätkusuutlik.
- Praeguseks on ca 4 aastaga 400 lõpetajat. Tegemist on üliõpilaste endi projektiga, tehtud enda huvist, oma vabast ajast. Kõva temp.
- Greg lindistas loengud;
Kas see on väärt pingutust?
Jah.
Mõningad põhjused:
- See on suurepärane alguspunkt, kui tahad asju mõõdetavalt (rahaliselt) ja päriselt paremaks teha. Lean Six Sigma annab suurepärase vundamendi, sest keskendub küsimustele mida? ja kuidas?. Kasulikke meetodeid on veelgi, kuid LSS annab väga tugeva vundamendi, millele oma oskused üles ehitada.
- Greg on koolitaja-konsultandina meie aja absoluutne tipp.
- Rikkaliku töökogemusega: Xerox, Hewlett Packard. 1990. aastatel töötas konsultandina Nokias.
- Oli 1980ndatel ameeriklaste seas, kes käisid Jaapanis tervikliku kvaliteedijuhtimise õppereisidel – tema teadmised baseeruvad originaalil, terviklikul lähenemisel.
- Esimene mitte-jaapanlane, kellele on antud Demingi medal. Kui vaadata auhinnasaajaid, siis jaapanlaste nimekiri koosneb kogu kvaliteedijuhtimise arengu võtmeisikutest.
- Metoodika on universaalne.
- tootmine, teenused, tervishoid, finants, mittetulundusühingud. Seda saab kasutada väljaspool professionaalset keskkondagi.
- Ei vaja eel-teadmisi kvaliteedijuhtimisest, Lean’ist ega ka statistikast. Saad kohe õppima asuda.
- LSS Green Best’i tase on väga praktiline, keskendudes vaid vajalikule. Green Belt‘id teevad projekte oma protsessis parendades seda, mille toimimist nad kõige paremini teavad. Organisatoorne keerukus on projektides mõõdukas.
- Uued ajad nõuavad statistiline mõtlemise olemasolu. LSS on jõukohane sissejuhatus sellesse.
Kõik on nii lihtne ja ilus?
Jah. Ei.
Paar asja, millest on vaja aru saada ja mida läbi mõelda enne kursuse alustamist:
- Greg on läbi aegade olnud seda meelt, et LSSi vööd ei pea ilmtingimata suutma kõiki arvutusi ise teha. Selle jaoks on tarkvara. Kui elektrit pole, siis lähme koju ja proovime homme uuesti. Kui sa oled Six Sigma puritaan, siis arvutuslikku statistikat pead juurde õppima.
Greg keskendub probleemide lahendamisele, ärilise väärtuse loomisele. Ta on selle tarbeks ka programmi optimeerinud ega pööra väga palju tähelepanu näiteks hüpoteesitestidele (eelistab dispersioonanalüüsi selle asemel).
Ma ise kaldun pigem Greg’i poole, kuid minu kogemus ütleb, et statistiliste tööriistade kasutamisel on kasuks, kui tead kuidas “mootor töötab”. - Sul on vaja välja mõelda, mida sa tarkvarana kasutad. Minitab on kasutajasõbralikuim valik ja LSS klassika. Exceliga saab ka aga pead Youtube’st lisaks videosid otsima. Vahepealne variant on Exceli lisapaketid. Kui programmeerida oskad, siis on elu lihtsam. Tasuta vahendeid on palju. Kui oled seikluslik, siis Google’i otsing “free statistic programs” peaks päris palju avitama.
- Materjali on palju. Sa pead mingi mõistliku tempo planeerima, kui soovid kõike omandada. Veel parem – võta päris probleem ette ja hakka seda lahti harutama. Aja näpuga järge ja tee päris elus. Esimene LSS projekt võib vabalt võtta 6-12 kuud aega. Planeerigi see kvaliteetaeg endale ja tee rahulikus tempos.
- Ise õppides jääb olemata klassiruumi praktiline osa. Klassiruumis räägitakse praktilisest kogemusest ning tehakse praktilisi harjutusi, mis teevad materjali omandamise lihtsamaks. See loeb.
- Projektiga pead suuresti ise hakkama saama, pole juhendamist. Programmis osalejatele on olnud kõige suurem katsumus leida projektijuhendaja. Seda on kompenseeritud teiste õppurite projektikogemuste jagamisega, kuid see ei asenda päriselt oskaja abi. Juhendamine on ka üks olulisemaid edufaktoreid materjali omandamisel ja tulemuste saavutamisel. Abi on vaja nii statistikaga kui ka organisatoorsete probleemide ja inimsuhete juhtimisega.
- Pole sertifikaati. CV’s saad öelda, et oled omal käel õppinud, pole probleemi. Aga ära ütle, et oled Green Belt. Need, kes sellest midagi ei tea, ei oska sellele väärtust omistada. Need, kes teavad, võtavad su kohe vahele.
Mõni lahendus ka murele.
Ma ei paku täiskohaga juhendamist, vähemalt mitte tasuta.
Mulle aga meeldib probleemidest ning nende lahendamise algoritmidest rääkida. Kui sul on päriselt probleem, mida päriselt pead lahendama, siis pane esmane projekti charter kokku. Sealt edasi saab juba natuke aidata, rääkida. Saab soovitada lähenemist, vajadusel ka abilisi.
Vähim mure on kiire statistiline analüüs kohvi kõrvale. Aga vaata enne avastusliku andmeanalüüsi videod ära.
Kirjuta: kaarel.krinal@gmail.com
Parendusvõimalusi on lõputult, jõudu tööle!