Eesti Kvaliteediühing alustab uut õppeaastat ka oma kvaliteedijuhi pädevuskoolitusega. Vaata lähemalt, seal on pilte ka.
Olles eelnimetatud kursusel ka ise väikestviisi tudeerinud, mõtlesin et vaataks naljaviluks, kui hästi-halvasti selline koolitus oma kulud tagasi teenib.
Kui palju on võita võimalik?
Millised võiksid olla saadav kasu? Võtame mingi tüüpilisema Eesti firma:
- 30-70 töötajat
- Kvaliteedijuhtimisesüsteemi rakendatud pole VÕI on lastud konsultantidel ja üksikul tankistil mingi asi kokku kirjutada. Mingit silmatorkavat kasu pole asjast igatahes olnud.
- Praaki on kuskil 3-5%. Iga protsendipunkt tähendab igakuuliselt väljaminekut noh….. ütleme 1000 eurot. On neid, kellel see küünib 5000 euroni, on neid kellel niigi palju pole. Lepime mingi väiksema külaga keset kirikut.
- Tootlikkuse kasvupotentsiaali kuskil 20-40%. Võib-olla see pole nii selge, kuid kui sa pole lean printsiipe rakendama asunud, siis on see üsnagi tõenäoline.
Kasu 1: Juhtimissüsteemi väljatöötamine/ sertifitseerimiseni viimine
Konsultantide kaasamine sellisesse projekti võib sulle julgelt üle 3000 euro maksma minna. Võid saada ka odavamalt, kuid siis on selle asja väärtus ikka väha kahtlane.
“Majas sees” arendades oled sa saanud orgaaniliselt arenenud juhtimissüsteemi. Konsultandid toovad oma süsteemi ja omad kiiksud ning see ei pruugi alati sinu jaoks parim olla. Parima süsteemi saad ikkagi siis, kui selle arendaja on asja sees. Eeldusel muidugi, et see arendaja saab aru, mida ta arendab. Kvaliteedijuhi pädevuskoolitus selle arusaamise kindlasti annab.
Kasu2: kvaliteedikulude vähendamine
Koolitus annab täiesti piisava ettevalmistuse, et reaalselt viletsast kvaliteedist põhjustatud kulusid vältida. 3-5% pealt tulla kuskile 0,7-1% juurde on võimalik aasta-kahega. Ainuüksi see võimaldab kulusid kokku hoida 36 000 eurot aastas.
Minu kogemuse põhjal on see number ka täiesti reaalselt saavutatav. Isegi mingi imemees ei pea selleks olema.
Kasu3: Tootlikkuse kasv
Tootlikkus ja kvaliteet tihtipeale “jagavad” oma juurpõhjusi. Hakkad ühest otsast harutama, jõuad teise otsa välja.
Lisaks sellele saad sa sealt kursuselt vähemalt ülevaate ka tootlikkuse kasvatamise filosoofiatest ning sa saad sellega edasi tööd teha.
Seda nagu ei oskagi väga hästi rahaks lüüa. Mõndadele tähendab see sadu tuhandeid eurosid, teistele vähem. Kasumlikkuse kasv on igatahes garanteeritud.
Kulud
Vaatame korraks nüüd ka seda, mis selle suure kasu eest nüüd ja praegu maksma peab.
Igatahes on mõistlik terve kursus läbi käia ning see rõõm läheks sulle maksma 2844 eurot + 160 eurot tasemeeksami eest. Tasemeeksam pole kohustuslik, kuid sel aastal lisaboonuena võimalik saada kutsetunnistus number 100.
Kogu nali seega suurusjärgus 3000 eurot ühe inimese peale. Väga tõenäoliselt suur summa võrreldes eelmise aasta koolituse eelarvega, kuid siinkohal sa ei tohiks ainult kulusid vaadata.
Tasuvus
Ma olen ise maadelnud koolituse tasuvuse analüüsidega ning pean möönma, et väga tihti koolitusel otsest kasu pole või on see suhteliselt piiratud. On ikka väga keeruline panna oma koolituseelarve firma teenistusse selliselt, et see ka reaalselt ja mõõdetavalt sulle mingit kasu toob.
Kvaliteedijuhi pädevuskoolituse on selles mõttes mõnus erand – senikaua kuni suudad sinna mingi asisema tegelase saata, ei pea sa kartma raha mahaviskamise pärast. See pole kulu, see on investeering. Aastane ROI (return on investment) kipub 1200% kanti.