Täna lugesin s..ta uudist, et üks järjekordne ajateenija oli lõhkepaketi liiga varasel detoneerimisel oma sõrme(de)st? ilma jäänud. Kahetsusväärne juhtum ja noorest mehest on kahju, kuid oleme ausad – kõik kes on teenistuses olnud võivad rääkida loo kellestki, kellel lõhkepakett liiga vara detoneerus. Mõnel vedas rohkem, mõnel vähem, reaalselt midagi uut selles ei ole.
Kas see on normaalne?
Kui sa valid omale kvaliteediprobleemi, millele oma tähelepanu pöörata, siis on olemas alternatiiv või siis ka täiendus Pareto diagrammile. Jaga oma mittevastavuste sümptomid näiteks 3 gruppi. Tähtsuse järjekorras – (1) mõju kliendi ohutusele, (2) mõju funktsionaalsusele ja (3) mõju väljanägemisele.
Kliendi ohutus on ilma pikemalt mõtlemata kõige olulisem kategooria ja siinkohal unusta kulud. Need on hetkeks absoluutselt ebaolulised. See intsident võib Fortestar’ile maksma minna lepingu Eesti Kaitseväega ning see on ettevõtte jaoks veelgi kulukam.
Funktsionaalsuse probleemid tuleks ette võtta siis, kui riskid kliendile on mõistlikkuse piirides maandatud. Oleme realistid – ka raketid ei jõua alati kosmosesse ning nende riskide maandamisega minnakse ikka väga kaugele.
Funktsionaalsuse probleemid on kõik need, mis takistavad toodet või teenust tegemast seda, milleks ta loodi. Näiteks kui fotoaparaat ei tee pilti või teeb seda väga viletsalt, siis peaks muretsema hakkama. Enne muidugi garanteeri, et see fotoaparaat ei plahvataks ega silma peast välja torkaks.
Väljanägemine ja ergonoomilisus tulevad tihtipeale mängu kui “kvaliteediüllatused”. Asjad, mida klient võib-olla ei osanud oodatagi – näiteks sülearvuti, mis ei plahvata, raalib korralikult andmeid ja näeb ka sõbrannade ees välja võttes edev välja.
Mis Fortestar peaks tegema?
Näpuga näidata ei ole mõtet, uhkelt deklareerida, et nende kvaliteet on jama samuti mitte. Eesti Kaitseväes visatakse aasta jooksul põõsa alla tuhandeid lõhkepakette. Võimalust, et partiisse satub ka praak pakette, ei saagi lõpuni välistada, seda saab üksnes minimiseerida. Pealegi ei saa täielikult välistada ka kasutajapoolset viga.
Fortestar’i jaoks on see võimalus viia oma kvaliteet igatahes uuele tasemele. Neil on olemas ISO 9001 standard, mis on veel omakorda viidud vastava NATO juhtimissüsteemi standardiga. See iseenesest ei tähenda küll muud, kui et baasteadmised kvaliteetse toote valmistmiseks on olemas.
Tee oma kaizen meeskond ning pane mängu kõik oma ressursid – midagi kriitilisemat sinu jaoks hetkel olla ei saa. Uuri välja, mis juhtus ja tee kõik endast sõltuv, et jõuda juurpõhjuseni ning selle ohjamiseni.
Mida Eesti kaitsevägi peaks tegema?
On aeg tagasi pöörduda kvaliteedijuhtimise juurte juurde ehk II maailmasõja aegadesse. Mehed viidi sõtta ja nende kohad hõivasid seni kodus olnud naisterahvad. Nagu algajatega ikka, nii langes kvaliteet kiiresti. Selleks, et aga natsidele kvaliteetseid pomme pähe visata, asuti nuputama kuidas teada saada, kas partii on natside jaoks piisavalt hea või mitte. Sündiski kvaliteedikontrolli koolkond, mida hiljem siis jaapanlased Demingi jt abil väga edukalt edasi arendasid.
Asja juurde tagasi tulles… Eesti kaitsevägi peaks üle vaatama oma tarnijate ja tarnete heakskiitmise protsessi. Kerge öelda raske teha, sest piiranguid on palju – nii organisatoorseid kui ka seadusandlikke. Siiski peaks järgmise riigihanke juures hankedokumentide vormistamisel mõtlema kvaliteedi tagamisega seotud punktidele.
Ideaalis muidugi toimuks koostöö ühe firmaga, kellega arendataks pikaajalist koostööd. Oleme ausad – see on efektiivseim moodus saada head kvaliteeti parima hinnaga. Mingi meeletu konkurentsi tekitamine avab ukse “ratsionaliseerimisele” ja sellisele kulude kokkuhoule, mis ei ole enam Eesti kaitseväe huvides. Siinkohal on riigihangete seadus pigem piduriks kui avalike huvide kaitsjaks.
Kliendiohutus peab tulema esimesena
Kliendi ohutus peab olema sinu jaoks prioriteet number üks. Ok, kui su toode ei kujuta mitte mingisugust ohtu kliendile, kuid ka siis vähemalt korraks mõtle selle peale. Kas ma ostaks paberit, mis ei tekitaks neid lollakaid sisselõikeid? Küllap vist.
Lõpetuseks Heinrichi seadus intsidentide ja õnnetuste vahekorrast:
1 õnnetus : 29 väikest vigastust : 300 napikat
Mis sa arvad, kui palju napikaid on lõhkepakettidega juhtunud? Kui palju väikseid vigastusi? Oleks vist aeg midagi teha selles osas?