Mõnda aega tagasi kirjutasid Leanway mehed kuidas ISO süsteemid on inimesed ikestanud. Tore artikkel, millele härra Erki Kippasto otsustas vastata. Vastus pidi nagu ISO9001 kaitsma, kuid ma pole päris kindel, kui hästi ta sellega hakkama sai. Midagi nagu jäi ütlemata…
ISO9001 kaitseks
ISO9001 kaitseks ma ei tahaks midagi erilist öelda. Sertifitseeritud juhtimissüsteemiga ettevõtted ei tooda ilmtingimata kvaliteetset toodangut ega paku kvaliteetset teenust. Võib rahulikult olla kvaliteedijuhtimise sertifikaadiga teadmata kvaliteedijuhtimisest ööd ega mütsi. See ei ennusta midagi, see pole millegi eelduseks ning on täiesti võimalik panna edukas ja toimiv ettevõte püsti, mida pole keegi mitte kunagi sertifitseerinud.
Reaalsus on aga paraku selline, et kui tahad suurte poistega mängida, siis on see väga tihti sinu pilet mängule. Pole piletit, pole mängu. Niisiis. Probleem jääb – kui see sul juba olemas peab olema, siis kuidas see ikkagi toimima panna?
Toimiv kvaliteedijuhtimissüsteem
Ma tegelikult ei oska “toimivat” kvaliteedijuhtimissüsteemi defineerida. Standardiga üritatakse tuua ettevõtetesse väheke teistmoodi juhtimiskultuuri. Kultuuri toomine aga kipub silme ette manama suhteliselt vägivaldse protsessi, mille käigus tule ja mõõgaga paganatest korralik ristirahvas tehakse. Ehk siis kultuuriteemad võiks vähemalt esialgu kõrvale jätta ja keskenduda lihtsamale ja maalähedasemale.
Kuidas oleks korrastatud tegevused?
Oma kõige lihtsamal tasandil üritab ISO9001 sind panna mõtlema, mida sa kliendile lubada saad ning kuidas sa siis lõpuks tegevus-tegevuse haaval oma lubaduse täidad. Kuskil tegelikult ei kästa sul KÕIK protsessid ära kaardistada. Päris aus olla pole see isegi väga mõistlik. ISO9001 juurutamisel kiputakse protsesside kaardistamisel nägema kahte võimalust – kas väike meeskond üritab kõike ära teha või siis peab iga osakond midagi valmis kritseldama.
Tulemused on mõlemal juhul natuke nadid. Algatuseks võiks piirduda “helikopteri” vaatega oma tegevusele – kuidas toimub kliendisoovide teadasaamine ning mismoodi toimub selle täitmine. Kohe mingi tuumateadusega tegelema hakata pole mõtet.
Turundus/müük lubab -> Tellimuse vormistamine -> Materjalide hankimine -> Tootmine -> Kliendile kättetoimetamine.
Loogiline samm edasi oleks need etapid väheke põhjalikumalt lahti kirjutada – kuid milliseid ning millise detailsusega seda keegi sulle ette ei ütle. Kindlasti ei ole mõtet kõike ja võimalikult täpselt üles loetlema hakata – keskendu alguses kriitilisematele/probleemsematele kohtadele.
Ja mis sest kasu on?
Standardiseeritud tegevuste esimene ülesanne on paberile panna kokkulepped kuidas me asju teeme. Need on ka aluseks millegi paremaks muutmisele – selle põhjal saad hiljem hinnata kas kokkulepetest peetakse kinni, kas tsükliajad on reaalselt saavutatavad, kas kvaliteet vastab kliendiootustele jne. Ühesõnaga saad ühekorraga vähendada pea laiali jooksmist ning laduda vundamenti parendamisteks.
Parendamine
Kui su parendamise protsess käegakatsutavaid tulemusi ei tooda, siis sa võid oma ISO9001 süsteemiga lutsu visata.
Probleemidel on oma loogika. Lahendusteni jõudmisel on ka loogilised sammud, mille peaks läbi tegema. On olemas universaalsed tööriistad, mida tuleb küll konkreetsele olukorrale kohandada, kuid töötavad sõltumata su tegevusharust. Ehk siis sa ei pea leppima viletsa kvaliteediga. Sa ei pea leppima tarnete hilinemisega. Sa ei pea õppima probleemidega elama.
Kas ISO9001 on ilmtingimata hädavajalik probleemide lahendamiseks? Loomulikult mitte, kuid ta pakub selleks välja suhteliselt mõistliku raamistiku. See toob meid ka järgmise punkti juurde.
ISO9001 süsteem kui platvorm
Alustuseks sai öeldud, et ISO9001 süsteemi väljatöötamise-juurutamisega ei tasuks asja väga püssiks ajada. Keskenduma peaks toote/teenuse teostamisele ning parendamisele – need on kohad, kus on võimalik panna süsteem reaalselt raha teenima.
Maailma helgemad pead on aastakümnete ja -sadade jooksul arendanud edasi väheke keerulisemaid mudeleid. Kiired näited oleksid täiuslikkusmudelid (vaata näiteks EFQM), Lean, Kuus Sigma. Neid strateegilise maiguga ettevõtmisi on tegelikult üllatavalt mõnus oma IOS9001 süsteemi raames arendada – süsteem toimib platvormina, mille peale ehitada keerulisem konstruktsioon.
ISO9001 – jah või ei?
ISO9001 kvaliteedijuhtimissüsteemi on aja jooksul parendatud ning olulisel määral vähendatud bürokraatlike nõudeid. Väidetavalt on olemas ISO9001 käsiraamat 14 powerpointi slaidil – pole näinud aga usun. Keskendudes liigselt dokumentatsioonile teed sa endale küllaltki suure karuteene – asja point on usaldusväärselt oma klientidele tooteid/teenuseid pakkuda, mitte kurnata ennast ekstensiivse paberitööga.
Kas see siis tähendab, et kõik peaksid seda taotlema? Jumala eest, EI. Kui sa ei tea, ei oska ja ei taha, siis las ta olla. ISO9001 süsteem ei garanteeri edu. See pole hädavajalik eeltingimus väga efektiivse organisatsiooni loomiseks.
Aga see võib seda olla. See võib sulle tutvustada natuke teistmoodi mõtlemist. Avada uks stressivabamale tööelule. Nagu iga teisegi asjaga – selle kasutamine eeldab selle kasutama õppimist.