Ma jäin täna mõtlema ühest legendaarsest kangelasest. Õigemini mingist segust väga erinevatest müütidest ja legendidest. Selleks on ülemus, kes on ühtaegu karm aga teisalt väga õiglane. Sümpaatne isakuju, kes laisku ja lohakaid nahutab ning usinaid õiglaselt preemiatega poputab.
Kindlasti on ta ka suur teadjamees. Teab lennult kuidas asjad käivad – otsustab kiirelt ja õigelt. Inimene, kes tuleb ja lööb korra majja. Kui ta on naisterahvas, siis tarvitatakse tema kirjeldamiseks sõnu “karm mutt”. Kõik kardavad teda, tema sõna on seadus ning sellele vastu ei vaielda.
Paljud noored ja algajad juhid üritavad sellele ideaalile vastata, võttes endale selga tohutu koorma. Ma julgen soovitada selle ideaali kõrvale heitmist ja otsida asemele midagi süstemaatilisemat, vähem stressirikast ning kindlamate tulemustega asja. Võta kasvõi näituseks kvaliteedijuhtimine (nüüd üllatusid jah). Igatahes vaatame korraks, mis on kvaliteedijuhtimisel ning karmi-ülemuse kontseptsioonil ühist ning mis neid eristab.
Kui kiiresti sa peaksid otsuseid vastu võtma?
Tegevuskava väljatöötamisel ja kinnitamisel tekib karmi ülemuse ning kvaliteedijuhtimise juures esimene lahkheli. Selle asemel, et otsustada ning hakata kohe suuri tegusid tegema, õpetab kvaliteedijuhtimine mõnevõrra kannatlikumat kiirustamist. Kvaliteedijuhtimise paradigmas toimetades oled sa suhteliselt vaba sellest meeletust koormast, mida võiks kokkuvõtlikult nimetada “ülemus-peab-kõike teadma-ning-kiirelt-otsustama”.
On enam kui tõenäoline, et sa kõike ei tea. Ma ei väsi üllatumast kui keerulised ja nüansirohked on kõige lihtsamad tööd. Ma olen seda varem öelnud ja jään seda vist ka elu lõpuni kordama. Töö, mis esmapilgul võiks kahest vedrust ja elektrimootorist koosneva seadeldisega ära teha, võib mehhatroonikutele ületamatuks pähkliks kujuneda. Kui sul on sellise “lihtsa töö” tegijad juba 20-30, siis palju õnne – sa kõike kohe kindlasti ei tea.
See õnnetu tegelane, kes püüab sellises olukorras kiireid ja õigeid otsuseid teha, on juba varases staadiumis ennast nokauteerinud. Töötajad vaatavad, et mingi imelik tüüp, ülemused ka aru ei saa mis rahmeldamine käib.
Kuidas on lood korra majja löömisega?
Nüüd võiks ju näpu püsti tõsta – ahhaa! 5S ja särgid värgid – korra majja löömine! Esmapilgul tõesti sarnane värk, kuid väga oluline erinevus tuleb selle protsessi teostamisel.
Korra majja löömise all peetakse tavaliselt silmas mingit agressiivset enesekehtestamist. Töötajad kardavad ülemust, ei julge talle vastu vaielda. Kui ollakse bossi silma all, tehakse nagu vaja. Kui boss nägemisulatusest väljas, siis mõeldakse kuratlikult kavalaid nippe süsteemi lollitamiseks. Üldiselt mingit muud süsteemi tavaliselt polegi – boss = süsteem, ning seda tuleb lollitada. “Käib ja hirmutab meid rsk.”
5S on ka nagu korra majja löömine, kuid hoopis teistmoodi. Seal sa õpetad inimesi. Räägid neile miks see kasulik on ning kuidas seda teha. Seejärel palud neid viisakalt – tehke, ma aitan. On paljude jaoks täiesti uskumatu, kui mõistlikud teised inimesed olla võivad.
Oot-oot nii paha ei saa ka asi olla, ma tean mitmeid edukaid karme ülemusi!
Aye tõepoolest – ka mina tean mitmeid. Aga nendega on veider lugu. Need, kes püüavad karmi-aga-õiglase ülemuse legendile 1:1 vastata, on kõik eranditult põrunud. Põlatud oma alluvate poolt, saadetuna tühjadest sõnadest ning täitmata eesmärkidest. Ja siis on teine grupp – need on need edukad, kellest lõigu pealkirjas juttu tegin. Nemad on aga hoopis isemoodi.
Organisatsioonis liiguvad jutud, et nad on karmid aga õiglased. Neid jutte levitavad tüübid, kellel muidu pole asjast udust aimugi aga kunagi sattusid pealt kuulma kui ta mõnele töötajale midagi kurja häälega ütles. Aeg-ajalt nad kinnitavad ka ise neid jutte rääkides endast kui “karmist ülemusest”, keda kõik kardavad. Milles siis trikk on?
Oma probleemide lahendamise filosoofia poolest on nad pigem kvaliteedijuhtimisele lähemal kui kõiketeadvale karmile ülemusele. Sellest ka tänase loo moraal. Kui sa tahad olla väga edukas, siis loo omale karmi ülemuse imago, kuid probleemide lahendamisel lähtu pigem kvaliteedijuhtimise printsiipidest.
Ole mõnus ja anna kommentaarides ka teada kuidas sul läheb.