Ma olen viimasel ajal nikerdanud erinevate video tegemiste mänguasjadega. Vähemalt eelmine nädalavahetus tundus see projekt mulle küllaltki lihtsana. Nagu alati selliste asjadega – mitte miski pole nii lihtne kui ta alaguses tundub.
Natuke võttis hääle värisema, natuke ei oska tehnoloogiat kasutada ning kui 1000% aus olla, siis videote toimetamisest ei tea ma ka mitte midagi. Igatahes suurepärane võimalus midagi uut õppida.
Voodiagrammi koostamine from Kaarel Krinal on Vimeo.
Veel mõningaid suvalisi tähelepanekuid voodiagrammi joonistamisest:
- Erineva ajalise tsükliga protsessid kirjelda eraldi, ära ürita neid ühele pildile panna. Näiteks tootmise tsüklit kirjeldavale voodiagrammile ei peaks panema näiteks masinate käivitamise-hoolduse tegevusi. Neid saab panna ühele pildile aga sul tekib palju kasutuid otsusekohti, mis risustavad pilti ning muudavad selle raskesti loetavaks.
- Tee esimene versioon “post-it” kleepsude ja hariliku pliitsiga. Märksa kergem asju ringi tõsta kui arvutis – harilikuga joonistatud nooled saad ära kustutada ning post-it kleepse saad ümber tõsta. Pealegi on kaardistamist kõige mõtekam teha protsessi toimumise kohas ning siis on clipboard mugavam kui läpakas.
- Voodiagramm on paremini kasutatav konkreetse probleemi lahendamiseks. Kui on ikka plaanis tervet organisatsiooni (või vähemalt olulisemat osa) kaardistada, siis tekib peamine probleem erinevate protsesside seostamisel.
- Verifitseeri. Ära toetu ainult ühele allikale, mingi väike vimka jääb niimoodi alati sisse. Tee üks süvaintervjuu, kus näiteks mõnda protsessi operaatorit küsitledes teed esimese joonise. Seejärel mine ja vaata kuidas asi päris elus toimib. Võta teine operaator ja stiilis “vaata, kas ma sain õigesti aru” räägi talle mis su diagrammil toimub.
- Lepi piisava täpsusega. Täpsus sõltub voodiagrammi tegemise eesmärgist. 100% täpseks ei saa sa seda kunagi – voodiagramm on tegelikuse lihtsustatud mudel ja sellisena tuleb teda ka võtta. Tegelikkus on keerulisem.
- Ole kasin. 80% juhtudest piisab 2 sümboli kasutamisest – algus/lõpp ja protsessi etapid. Mida rohkem sümboleid kasutad, seda vähem intuitiivne su diagramm on. Mõtle hoolega enne kui asja keeruliseks ajad – see võib vajalik olla, kuid lihtsusel on omad eelised.
- Kui tahad, ole loominguline, kuid jää arusaadavaks. Kui sa ei taha, ära kasuta ametlikke sümboleid. Pane jänkud, põrsad ja rebased kui sulle niimoodi rohkem meeldib. Tee lihtsalt väike legend juurde, mida jänku teeb ja mida põrsas tähendab.
Ahjaa. Mul on paremat mikrofoni vaja.
2 thoughts on “Voodiagrammi joonistamine”