Ma olen küllaltki suure huviga jälginud Toyota gaasipedaali-põhjamati probleemi. 2-5 miljardit dollarit lisakulu, tüütut lisateeninduses käimist 9-14 miljonile autole. Kui sul pole õrna aimugi, millest jutt käib, siis põhimõtteliselt jäi mingitel Toyotadel gaasipedaali disainivea tõttu kinni ning põhjustas “soovimatut kiirendust” ning õnnetusi.
Tundub, et sedakorda on probleemid lõpuni uuritud ja juurpõhjused väljaselgitatud. Toyota poolt kokku pandud ja Rodney E. Slateri poolt juhitud 7-liikmeline komisjon esitas oma lõpparuande.
Miks siis läks nii nagu ta läks?
Kahe peamise faktorina toodi välja Toyota kalduvus ignoreerida kliendikaebusi ning ohutuse temaatikaga tegelemiseks selge protseduuri puudumist.
Toyota ja ignoreerib kliendikaebusi?
Põhimõtteliselt oli olemas mingi kriitiline ports kaebusi, kuid Toyota suhtus nendesse nagu …. lihtsurelikud. Võeti kaitseasend ja suure tõenäosusega leiti, et see on kasutajapoolne viga. Tagajärjeks VÄGA aeglane reageerimine ka siis, kui esimesed õnnetused juhtusid.
Ohutus – ühes pajas koos “muu” kvaliteediga
Teine, esmapilgul täiesti uskumatu väide – Toyotal ei olnud eraldi protseduuri ohutuse küsimustega tegelemiseks. Uskumatu sellepärast, et kui vähegi lugeda midagi Toyotast või rääkida inimestega, kes päriselt on Toyota süsteemis töötanud, siis kliendi- ja töötajate ohutus on üks olulisematest teemadest.
Olulisem kui keskkond. Olulisem kui kvaliteet. Olulisem kui kulud.
Ometigi suurel Ameerikamaal see kas polnud niimoodi või polnud sellest piisavalt.
Suur ebaõnn
Ohkimist lõpetades ja asjaolusid natuke kainemalt analüüsides – vahet pole mis protseduurid olid-ei olnud. Vahet pole kas kliendikaebusi võeti väga tõsiselt või mitte, Toyota tõmbas väga suurest tikutoosist ainsa väävlita tiku.
Ma tean, et vähemalt Euroopas ja Jaapani oli ohutus Toyota jaoks ülioluline ammu enne gaasipedaali probleeme. Ma väga kahtlen, et Ameerikamaal oli midagi kardinaalselt teistmoodi. Tootmises lihtsalt paratamatult aeg ajalt juhtub selliseid asju.
Tõenäosuslikult oleks samaväärne, kui ühel hommikul tuleks 200 setut päälinna ja kütaks vahtrapuust malakatega riigikogulastel kered kuumaks. Seejärel kuulutaks välja iseseisva Setu Vabariigi ja alustaks sõda Lätiga. Seda ei saa välistada, kuid see on väga ebatõenäoline.
Teised suured autotootjad
Miks teised suured autotootjad Toyota õnnetuste pealt profiiti ei lõiganud? Istusid vaikselt nagu kuldid rukkis ja sugugi mitte sellepärast, et parastada pole ilus.
Vähemalt 3 teist suurt autotootjat kasutas neidsamu gaasipedaale, tehtud sama allhankija poolt. Tänapäeva autotööstus on sedavõrd risti-rästi lõimitud, et tootmise poole pealt suurt vahet enam pole, kelle auto sa ostad. Sa ostad disaini ja ja firmamärki. Tootmisliinid on enam-vähem kõigil ühetaolised. Allhankijad on põhimõtteliselt samad. Kasutatakse ühesuguseid varuosi, jagatakse samasi platvorme.
Kokkuvõtteks
Toyotal ei ole viimased 3-4 aastat hästi läinud. Vigase gaasipedaali tõttu on maailmas kõvasti turuosa ära antud. Tsunami ja tootmise seisakud panid veel omakorda põntsu müüginumbritele.
Kas nad saavad kunagi jälle maailma suurimaks autotootjaks? Ma arvan, et see ei ole “kas”-küsimus vaid “millal”-küsimus.
Ja kui setud tulevad, siis ärge öelge, et ma teid ei hoiatanud.
Link artiklile: http://goo.gl/eXD0g