Alustasime 5S pilootprojektiga ning võtsime alustuseks ühe töötajaga üksuses. Mõningad tähelepanekud sorteerimise etapi kohta.
Pilootprojekt
Puhtalt lihtsuse ja mugavuse mõttes sai võetud võrdlemisi lihtne allüksus, kus pilootprojekti teha. Töötaja oli asjaga varem kokku puutunud ning asjade suures plaanis polnud ta töölõik ka tont teab kui keeruline. Näputosaga materjali liikumist, päris omajagu arvutiga töötamist.
Miks üldse pilooti teha?
Piloote on selles mõttes mõnus teha, et saad oma 5S projekti ennast hakata standardiseerima – millised on tüüpilised sammud ühes allüksuses, palju aega võtab, arendad välja ühtsed koolitusmaterjalid, vaidled ning räägid rahvaga selgeks, mida 5S tähendab ja kuidas seda tegema peaks. Hea turvaline ja kontrollitud keskkond, kus triibulised ruttu kätte saada.
Muud mõtted ja tähelepanekud
Mõned tähelepanekud ja mõtted seoses asjade jaotamisega vajalikeks ja ebavajalikeks:
- Enne mittevajalike asjade äraviskamist uuri, miks ja kuidas ta üldse sinna tekkis. Enne kordaseadmist ja igale asjale lapikese ruumi eraldamist, peaks uurima miks ning kui suurt kohta see nõuab. Selles mõttes võib vaadelda 5S projekti koostöös kanban tõmbe süsteemiga. Klassikaline lean filosoofia põhimõtteliselt. “Miks?” küsimise teine aspekt on see, et võib olla pead mõne protseduuri üle vaatama või välja töötama, et vältida asjade kuhjumist.
- Planeeri ajavahe kordaseadmise vahele. Mõningate asjade likvideerimine ei toimu nii ruttu. Prügikonteinerid saavad täis. Mõned asjad vajavad erikohtlemist. Mõnda asja ei raatsi ära visata, peab uurima äkki kellegil teisel läheb vaja. Mõne asja saab maha müüa.
- Ära karda lay-out‘i muuta. Me viskasime ~25m2 pinnalt minema mingi kuupmeetri jagu sodi. Olemasolevad riiulid olid lõpuks vähem kui 20% ulatuses täidetud. See aga annab võimaluse kappe ja hoidmiskohti üldse likvideerima asuda. Mida vähem pinda, kuhu sodi saab tekkida, seda parem. Teine boonus on võimalus töökohta oma parema äranägemise järgi muuta. See on veel üks faktor, miks mitte tormata sorteerimise juurest kohe kordaseadmise juurde.
- Ebavajalikud asjad on vahest… raskesti aimatavad. Ebavajalikud on ka kapid, mille seest sa oled asjad välja visanud. Ebavajalikud võivad olla igasugused vutlarid, kohvrid, komplektide mittekasutatavad osad. See on omamoodi mõnus harjutus – mida sul õnnestub näha? Tegemist on loomingulise protsessiga, kus parimaid tulemusi saad väljaspool raame mõtlemisega.
Kokkuvõtteks
Sorteerimisega on võimalik väga ruttu saada reputatsioon, kui inimesest, kes tahaks kõik asjad ära visata. Ruumi astudes inimesed hakkavad su eest asju ära peitma. Aeg-ajalt peab neile meelde tuletama, et sa ei ürita puhast vuuki teha, vaid lihtsalt ebavajalikku töökeskkonnast eemaldada. Perepildid, väikesed nipsasjakesed on ok, kui nendega mitte üle piiri minna.