Mõnda aega tagasi kirjutasin kiire ülevaate 5S olemusest. Kirjutan nüüd selle järgnevate postituste jooksul natuke pikemalt lahti ning alustame algusest – Sorteerimine.
“Meil läheb seda aeg-ajalt vaja”
Kui sa lähed töökotta, kontorisse või teenindussaali oma 5S projektiga, siis leiad üsna kiirelt, et inimesed armastavad asju. Teise asjana avastad, et inimesed kardavad igasuguseid asju ning valmistuvad nendeks asjadeks igasuguste teiste asjade kõrvalepanemisega. Asi on eriti hull kui kunagi on ka selline situatsioon olnud, kus teistest asjadest on kasu olnud. Siis sa ei saa niisama lihtsalt oma 5S muinaslugu rääkida, sest sulle räägitakse “aga ükskord…” muinasjutt kohe vastu.
Kas sa peaksid tankiga üle sõitma ja lõplikku tõde kuulutama?
Õnneks ei pea seda tegema, sest lean praktiseerijad on välja mõelnud “punaste lipikute riiuli”
Riiul, kus asuvad punaste lipikutega esemed
Sa ei pea kellegilt tema asju eemaldama. Samas kui küsimustele: “Millal ja kes seda viimati kasutasid?” ja “Kas seda on vaja töö teostamiseks siin ja praegu?” mingit väga mõistlikku vastust ei tule, siis tee ettepanek, et sa paned selle eemale riiulisse. Ta on jätkuvalt kättesaadav, kui seda peaks vaja minema, kuid vahetust töökohast eemaldatud.
On vägagi võimalik, et see on tõepoolest vajalik tööriist. Samas pole tööriista koht, mida kasutatakse 5-10 korda aastas töökoha vahetus läheduses. Punaste lipikute kasutamine annab sulle väga selge ülevaate, kui tihti seda tegelikult kasutatakse. Sealt edasi on juba lihtne otsustada, kas peaks selle töökohta tagasi viima (ja seal talle koha leidma), maha müüma/ära viskama või panema eraldi nende tööriistade juurde, mida harva kasutatakse.
Otsi juurpõhjusi
Asjad ei teki töökohtadesse asja eest, teist taga. Katkiste euroaluste hunnik kuskil nurgs viitab sellele, et sul pole sellega tegelemiseks protseduuri ning pole ka kedagi, kes selle protseduuri toimimise eest vastutaks. Mitte alati pole see muidugi nii lihtne. Probleemi nägemine ja selle olemusest aru saamine viivad sind varem või hiljem selle lahendamiseni.
Mitte kõiki probleeme sa ei pea siinkohal lahendama. Usu mind, kui sa üritad, siis sa siitkokohast palju kaugemale ei jõua. Probleemid võivad väga kiiresti võtta kolossaalsed mõõtmed ning mõne vähemtähtsaga on lihtsam leppida kui kogu ürituse tempot ära tappa. Küll tuleb soodsam hetk nende lahendamiseks.
Igatahes. Otsi juurpõhjust ja küsi töö tegijatelt “miks” küsimusi. Alguses see ajab mõnda närvi, kuid kui sa oled oma küsimuste tagamaad seletanud, siis tavaliselt mingeid suuremaid probleeme sellega pole. Vaata ka minu ühte algusaegade postitust “5x miks?” küsimise metoodikast probleemide juurpõhjuseni jõudmiseks.
Ära torma asjade “õigetele” kohtadele panemisega
Kärsitumad ja nobedamad tegelased tahaksid selle 5S ürituse ruttu-ruttu ühele poole saada.
“Noh, teeme päev otsa kõvasti tööd, õhtuks tuba läigib, siis õlled ja sauna.”
Lõpptulemusena näeb aga töökoht välja nagu politseilindiga piiratud roima toimumiskoht. Mingeid uudishimulikke hoitakse kollase lindi taga ja laiba piirjooned on maha tõmmatud. 5S – Tehtud.
Võta rahulikult aeg maha ja vaata mida päriselt ka vaja on. Kui sa mingile hunnikule juba koha maha märgid, siis see hunnik sinna ka jääb aegade lõpuni. Lõpptulemusena raiskad sa niimoodi ainult head teipi ja teiste aega.
Kuidas sul läinud on, oled proovinud ja või plaanid proovida? Kirjuta kommentaaridesse, maru põnev oleks lugeda.