Kuidas 5S projektiga peale hakata?
Kirjutan natuke pikemalt 5S’i lahti ning üritan mõtteid mõlgutada, kuidas sellest maksimum välja meelitada. Reaalsus on see, et paberil nii lihtne üritus võib päris elus osutuda selliseks pähkliks, et jagu saavad sellest üksnes kodumaa parimad pojad ning tütred.
Internet pakub küllaltki palju ja häid 5S juhiseid ning käsiraamatuid. Parimat tasuta eestikeelset juhendit pakuvad härrasmehed saidilt www.tootmistarkvara.ee. Neile peab kirja saatma, et käsiraamatut saada, kuid see pisike vaev on seda täitsa väärt.
Enamus õpetusi keskenduvad siiski 5S lahtiseletamisele ning üldisele projekti raamistikule tähelepanu ei pöörata. Kibekiirelt sorteerima asudes võib aga üritus sellega ka lõppeda. Miks nii?
5S projekt ei pea põhimõtteliselt oluliselt erinema sinu muudest kvaliteedi- või tootlikkuse parendamise projektidest – PDCA tsükkel on ka siinkohal asjakohane.
Planeerimine nii nagu ta kipub tavaliselt välja kukkuma
Üldiselt kipuvad 5S tegevusplaanid välja nägema nii: “vali koolitaja – vali koolitatavad – koolita – action!”. Kõik lehvitavad lipukesi, et tootlikkus paraneb 13%, kvaliteediprobleemid vähenevad 28%. Keegi väga täpselt ette ei kujuta mismoodi, kuid see on rohkem religioon kui kindel teadmine. Tuli Toyotal, tuli teistel, küllap tuleb meil ka. Tuli neil kiirelt, tuleb meil ka.
Ja siis, rsk, ei tule. Tuleb ainult üks suur joonte mahavedamine. Mingi ports asju viiakse minema ja pärast tuuakse tagasi. Kõik noogutavad, et 5S on ikka hirmus hädavajalik, kuid reaalselt mõõdetavaid tulemusi pole. Keisril pole riideid seljas.
Kas 5S on üldse sinu jaoks?
5S on lean tootmise tehnika ning päris rootsi lauda siin organiseerida ei saa. Kui sa usud, et tootlikkuse tõstmiseks ning kvaliteediprobleemide vähendamiseks:
- inimesed peavad hoolsamad olema,
- inimesed peavad rohkem pingutama,
- mu inimesed on natuke kohtlased ja saamatud, ime et hommikul tööle jõuavad,
- protsessid protsessideks, kõigepealt on vaja inimeste probleem lahendada,
- tootmisliinidelt on vajalik maksimum välja pigistada sõltumata reaalsest kliendinõudlusest.
Kui sellest loetelust millegagi nõustud, siis võib-olla pole 5S sinu jaoks. See pole mingi halvustav märkus – igaühele oma ning see ei tähenda, et sa selliselt asju ajades edukas ei võiks olla. Lihtsalt 5S toetub väga tugevalt raiskamiste (muda) vähendamise loogikale ja kui sa sellesse ei usu, siis pole 5S’ga ka midagi peale hakata. Ei ole mõtet panna seda sinna, kus pole selle koht.
Keskendu ühe probleemi lahendamisele
5S projekt, mis ei keskendu ühegi probleemi lahendamisele sulle kasu ei too. Pigem jõutakse järeldusele, et ah mingi jaapanlaste värk on. Vedagu nemad teipi põrandale palju kulub, meil see ei tööta. Probleemi otsimisel võid julgelt vaadata 7 raiskamise allikat ning mõelda, mis neist sinu jaoks suurim probleem on. Kas sul on igal pool pooltoodangut? Kas töötajad otsivad oma asju liiga palju? Kas inimesed ja materjal rändavad pikki vahemaid? Kas sul on valmistoodangu ladu punnis? Kui vaja tee spageti diagramme liikumiste kaardistamiseks. Analüüsi oma laoseise ning vaata mida ja kui palju sul üldse vaja on. Näe natuke vaeva situatsioni/probleemi selgeks sõnastamiseks.
Näiteks: 46% kõigist kadudest toimuvad kas ladudes või transpordi käigus ühest kohast teise viimisel. Töötajad kaotavad keskmiselt 4 minutit igas tunnis, et otsida õiget tööriista – 20 töötaja ning 8 tunnise päeva korral kaotame seetõttu 640 minuti jagu toodangut.
Ära võta liiga palju korraga ette. Sa jäädki planeerima ja lõputuid juurpõhjusi analüüsima ning su 5S projekt paberilt edasi ei jõua.
Seo probleem suurema mure vankri ette
Hea probleemi sõnastus 5S projekti jaoks ei ole “tootlikkus on madal” või “kvaliteet on vilets, tahaks paremat”. Samas sa peaksid suutma oma 5S projekti siduda pikemaajaliste eesmärkidega. On see siis seotud oodatava turusituatsiooni muutumisega või siis on lihtsalt vaja suurendada kasumlikkust. Üksik 5S projekt kuskil organisatsioonis suure vihmavarjuta tavaliselt ellu ei jää. Proovisime ja ei tulnud välja.
Kuidas määratleda usutavat eesmärki?
5S projekti eesmärgiks ei ole mõtet panna “tootlikkuse kasv 5%”. See on liiga üldine ning tekitab kõrgeid lühiajalisi ootusi. Need võivad realiseeruda, kuid sa võid ka külje maha panna, eriti siis kui sa probleemi täpsemale määratlemisele pihta ei saanud. Sel juhul on su üritus lõppenud ning järgmist korda pead aasta-paar ootama kui seda üldse tuleb.
Vaata tootlikkuse sisse. Tootlikkuse seaduspärasusi on omajagu. Näiteks see, et mida rohkem sul on tööd protsessis, seda rohkem sul tööd on (WIP e. work-in-process). See haakub ületootmise raiskamisega ning tähendab, et kui sul on palju pool- ja valmistoodangut ringi vedelemas, siis see teeb sulle tööd juurde. Sa pead seda paigutama, leidma asjadele koha, siis need ümberpaigutama, 15-20% läheb raisku kui kliendinõudlus muutub. Lisaks veel vajadus täiendava pinna järele jne. 5S projekti eesmärk võikski olla WIP’i vähendamine 60%. Kui sa probleemi õigesti määratlesid, siis suureneb tootlikkus (iseasi kas sul õnnestub see rahaks teha aga see on eraldi teema).
Ma ei oska lean tootmise projekte puhtalt tootlikkuse seisukohast eesmärgistada ja mulle tundub, et see on võimatu. Veidrad asjad annavad sulle väga suure tootlikkuse hüppe, mõistlikud asjad ei pruugi üldse midagi teha. Üllatusemoment on alati sees.
Keerulisemaks teeb asjad ka see, et tootlikkuse hindamiseks tavaliselt ühest numbrist ei piisa. Seega lihtsam on keskenduda raiskamiste vähendamisele ja uskuda, et tootlikkus tuleb sellega kaasa (tavaliselt tuleb).
Piira ennast, kasinus on voorus
Sa oled situatsiooni/probleemi määratlenud ning mõelnud välja usutava eesmärgi. Tegudele!!?? Mnjah. Vara veel.
Kui sina ja su meeskond teete 5S’i esimest korda, siis piirduge pilootprojektis ühe-kahe töökohaga. Klassiruumis tundub kõik nii lihtne, et rahvas läheb ja teeb. 01.oktoobriks on kõik nii 5S, et kuku pikali. Päris elus tulevad mustmiljon asja vahele, inimesed jäävad kuskil hätta ning asjad sumbuvad ära. 01.oktoobriks on 5S’st järel ainult ilus mälestus.
Lihtsama vastupanu teed minek on kas konsultandi või mõne organisatsiooni sisese pädevikuga, kes hakkaks ka edaspidi oma kogemust “laiali vedama”. Arvesta sellega, et mida suuremalt ette võtad, seda rohkem hakkavad “asjad, mis on vaja enne ära teha” kuhjuma ning tekib nõiaring, millele lõppu ei tule.
Fokusseeri oma tähelepanu ühele probleemile ja ühele-kahele kohale. Sa jõuad järgmistes etappides oma edu juba laiendama asuda. Ära karda alustuseks väikselt ette võtta.
Nüüd?
Nojah, nüüd hakka peale, mingit muud imet siin oodata ei ole. Lõpmatuseni pole mõtet planeerida. Lase käiku oma koolitamiste ja rakendamiste plaan ning saa oma esimesed triibulised kätte. Kuitahes kipitavad, viivad need sind siitmaalt kiiresti edasi.
Väga hea!
5S pole tõepoolest põranda teipimine..
Egon(Quote)